Gebelikte ve Emzirme Döneminde Beslenme

Courses Details

Gebelik  süresince alınan kilo önemlidir!


 

Gebelik, beslenme gereksiniminin arttığı özel süreçlerden biridir. Gebelikte beslenme konusu gebelikle birlikte başlamamalıdır. Çünkü bir kadının gebe kalabilmesi, bebeğini gebelik sonuna kadar taşıyabilmesi, doğumdan sonra emzirebilmesi için gebe kalmadan önce düzenli beslenmesi ve sağlıklı olması gereklidir. Yetersiz ve dengesiz beslenme birçok sorunun (vitamin ve mineral yetersizlikleri, obezite, demir eksikliği anemisi, iyot yetersizliği hastalıkları, kalp damar hastalıkları, raşitizm, osteoporoz vb.) oluşmasına neden olur. Yeni nesillerin sağlıklı olması için sağlıklı bir gebelik şarttır.

 

Gebelikte anne ve bebek için gerekli olan annenin iki kişilik yemek yemesi değil, besin açısından zengin, sağlıklı ve çeşitli bir diyet ile beslenmesidir.  Yetersiz beslenmede bebek ihtiyacının annenin depolarından karşılar, annede saç dökülmeleri, diş kayıpları görülebilir. Çok yemek yeterli yemek demek değildir, gebelikte ortalama 300kalori ek yepılması önerilmektedir. Bu sayı gebelik öncesinin %17'sine denk geliyorken vitamin ve mineraller gereksinimi ise %20-100 artmaktadır. 

Gebelikte demir, kalsiyum, çinko düzeylerinde ciddi azalmalar gözlemlenmektedir. Mutlaka bunlardan zengin yiyecekelr beslenme programında olmalıdır. 

1. Anemi;

2.Preeklampsi

3.Osteomalazi

4.Diş çürümeleri

5. Gestasyonel Diyabet

beslenme ile ilgili olan ve gebelikte görülen hastalıklardır.

Ne istiyorum?

Gebeliğinizi takip eden doktorunuzun bana ilettiği bilgileri getirmenizi.
Son 6 aylık rutin kan tahlili yaptırmanızı.

Gebelikte profesyonel tartı ile ölçüm alınmamaktadır.

Seanslar ne kadar sürüyor ?
 İlk görüşme sizi daha iyi tanıyabilmek için tanışma formunun ve sağlık parametrelerinizin değerlendirilmesi, ölçümlerin alınması, sistemin tanıtılması ve size özel beslenme programınızın planlanmasıyla beraber yaklaşık 45-60 dakika sürüyor. Sonraki kontrol görüşmeleri ise 15-20 dakikalık zaman dilimini kapsamaktadır. Görüşmemizin sonunda gün içinde beslenme programınız, tarifleriniz ve ölçüm sonuçlarınız her hafta mailinize gelmektedir.

Paket İçeriği:
İsterseniz tek senans, isterseniz 4 seans almak üzere iki farklı sistemimiz bulunmaktadır. 
İçeriği;
•    Size özel sağlıklı beslenme ve diyet programı
•    Beslenme Eğitimi
•    Özel tarifler
•    Kontrol günlerinde tercihe bağlı olarak arama/görüntülü görüşme
•    Görüşmelerde hafta değerlendirilmesi, beden ağırlığı kontrolü ve beslenme programı güncellemeleri
•    Pazartesi- Cumartesi: 09:00-19:00 saatleri arasında whatsapp aracılığı ile soru sorma
•    Birebir diyetisyen takibi

Shape Shape
Sağlıklı yaşam yolculuğunuzu planlamak için bana ulaşmanız yeterli!

Size nasıl
Yardımcı olabilirim?